dolina issy i soły
śpię jak embrion, jak stroskany miąższ włoskiego orzeszka. blady, gubiący naskórek. idę, i chowam głowę w gniazdo ramion, dłonie głęboko w kieszenie: aż dziw bierze, ze jeszcze nie ma w nich wypartych siłą strachu dziur. zwracam się do wewnątrz, zapętlam się, wywracam siebie na drugą stronę przed praniem generalnym, jak tiszert z nadrukiem, do którego ma się niegroźny sentyment.
to, czego nie powiedziałam: czy pani naprawdę myśli, że młodość musi chcieć? że musi się cieszyć z nadchodzącego roku tylko dlatego, że jest młodością? że musi być witalna i mięsista, że nie ma pojęcia o rachityczności palców, o klekocie zużywanych z każdym dniem stawów kolanowych? 'ta para skrzydeł zwiniętych w nas'? chyba pingwinich. droga pani, jestem stara od środka. boję się środka siebie. czasem nie wiem czy wiem co tam mam. raczej wątpię.
to, co zechciało być przyjemnością: czytana książka pachnąca papierem stron i dłońmi umytymi niedawno w szarym mydle 'biały jeleń'.

to, co błysnęło małym światełkiem: Osiecka i Aleksijewa jako panie od kulisów i podszewek. od historii własnych w historii powszechnej. 

od śniegu jest cisza. 
na J. lato na balkonie. chłodne, białe wino. zakulisowe, ciepłe ciała.  

wydrukowałam słowo 'niedługo' w pięćdziesięciu krojach czcionek. 

to, co powiedziałabym z ironią i szaleństwem: 

Słońca zachodzą i wschodzą, a gdy nam zgaśnie światło, które trwa krótko, uśniemy na wieczną noc. Całujmy się! Tysiąc pocałunków i sto, i jeszcze tysiąc, tyle, ile ziarenek piasku w Libii, ile gwiazd na niebie, tyle, ile ciekawi nie zliczą a zazdrośni nie będą mogli wziąć na języki.ˮ

Boski Juliuszˮ
Jacek Bocheński

Comments

 1. świetne zdjęcia. Melancholia dopada w każdym wieku...kiedyś powtarzałam, że jestem stara od środka, dzisiaj mówię, że jestem młoda. Jak to się wszystko odwraca, w zależności od czasu w który wpadamy. Pozdrawiam

  ReplyDelete
  Replies
  1. odwraca się, to prawda. całe szczęście!

   Delete
  2. ważne, że jesteś świadoma tego, co się wokół dzieje, jaka jest Twoja rola w tym wszystkim. Nie jest łatwiej żyć, ale przynajmniej uczciwie w sobie, w środku :)

   Delete

Post a Comment