w mule tej epokiW drugim, większym basenie stało natomiast trochę wody. W paru miejscach widać było, jak długo- i gęstorosły muł podchodził pod samą powierzchnię ledwo falującej tafli. Na takiej to nędznej płyciźnie usiłował pławić się biały ogromny niemy łabędź. Żal się robiło, patrząc. Wielki wodny ptak męczył się w tym powiększonym akwarium. Potykał się nogami o płytkie dno, wpadał wyniosłą piersią na błotniste mielizny, nie miał jak i gdzie zanurzyć swojej długiej szyi, nie mógł rozwinąć szerokich skrzydeł i bijąc nimi nieść się po wodzie pełnej świetności i wolności całego gatunku i osobnego osobnika.
Ten łabędź. Nie wiedziałem, że tak szybko i niespodziewanie wydarzy się taka okazja, z której mógłbym skorzystać, gdybym chciał mówić o tych sprawach. Ten łabędź. Od niego, jak od iskry wychodząc, mógłbym zacząć mówić o sprawach tych tak skomplikowanych, że nigdy chyba nie będą proste. Wystarczyłoby tylko porównać los tutaj ptaka do losu tutaj człowieka i potem już tylko o tym w górę i w dół. Ale nie zrobię tego. Zbyt łatwa jest ta wspaniała okazja. Zbyt nachalnie narzuca się. Nie skorzystam z niej.

„Cała jaskrawość
Edward Stachura


w czarne jezioro, przez żółty tatarak wchodzi się dalej niż po kolana.

Comments

 1. nieziemskie jest to zdjęcie, nie byłam w stanie domyślić się, co przedstawia, a gdy przeczytałam podpis spojrzałam na nie ponownie i nie byłam w stanie uwierzyć. przypomina troche zdjęcia robione z powietrza, z lotu ptaka.

  ReplyDelete
  Replies
  1. lubię sobie wyobrażać, że robiąc to zdjęcie byłam bardzo wysoko. i że spadanie nie boli.

   Delete
 2. też byłam przekonana ,że to jakaś morsko-skalna formacja sfotografowana z lotu ptaka. Brak skali porównawczej działa magicznie.

  ReplyDelete
 3. Żeby przed oczami zrobiło mi się ciemno, nie trzeba mi nigdy dużo. Jedna kropla wystarczy mi zawsze. Tak to już jest. Kto widzi za dużo, ślepnie raz po raz.

  ReplyDelete
 4. Replies
  1. a prawie, prawie, znalazło się w inwentarzu "zdjęć, których nie zrobiłam"

   Delete
  2. ja mam katalog nienamalowanych obrazów których idea "uciekła mi". Połączmy katalogi i zróbmy wspólna wystawę :)
   Ciesze się ze zrobiłaś to zdjęcie.

   Delete
 5. Piękne fotałke. Smutno mi jak temu łabędziowi.

  ReplyDelete
  Replies
  1. on to jeszcze trochę machał skrzydłami.
   fajny masz niczek i fryzurę

   Delete
  2. This comment has been removed by the author.

   Delete
 6. znów piekny obraz!
  ps. nie komentuje tekstu bo jetsem uzalezniona od obrazów

  ReplyDelete

Post a Comment